חוק המרפסות

 

חוק המרפסות הוא למעשה תיקון לחוק התכנון והבנייה בישראל, תיקון שהוכנס לספר החוקים באוגוסט 2014 במטרה להקל על התהליך של בקשת היתר לתוספות בנייה. בניגוד לשם העממי שהוצמד לתיקון, תיקון זה עוסק בכל סוגי תוספות הבניה ולא רק במרפסות, אלא שהוספת מרפסת היא התוספת השכיחה ביותר בישראל, ואולי זאת הסיבה שכך החליט הציבור לקרוא לתיקון.

 

מה אומר חוק המרפסות?

ישראל היא מדינה קשוחה מאוד בכל הקשור לנושא של תכנון ובנייה. בכל יישוב פועלת וועדה מקומית לתכנון ובנייה, וזו כפופה לוועדה מחוזית שכפופה לוועדה הארצית. המשמעות היא שכל אדם שרוצה לבצע תוספת בנייה בביתו באופן שחורג מקווי המתאר של הבית נדרש להגיש בקשה להיתר לוועדה המקומית, ובמקרים מסוימים אף מעבר לכך. על פי החוק היבש, גם אם אתם מבקשים לבנות מלונה לכלב או להתקין מתקן חבלי כביסה מחוץ לבית, עליכם לבקש היתר בניה לכך. זה עשוי להיראות מעט מוגזם, אלא שיש צדק רב בחוק זה. אילו כל אחד יכול היה להוסיף כל תוספת שירצה, היה יכול להיווצר בלגן תכנוני רב מאוד וכן פגיעה משמעותית בחזות הרחוב.

אחרי שאמרנו את זה, המדינה מעוניינת להקל על התהליך ולכן הוסיפה את תיקון חוק המרפסות, תיקון 101 לחוק התכנון והבנייה, שמגדיר שורה של תוספות בנייה שאין צורך להגיש בקשה להיתר לצורך בנייתם, או שהבקשה יכולה להיות מוגשת תוך כדי עבודה או אף לאחריה. תיקון זה הוא כלל ארצי, ומותיר בידי הרשויות המקומיות את האפשרות לקבוע תקנות מדויקות יותר, ולקבוע מהן תוספות הבנייה שעליהם יש לבקש היתר, מתי ובאיזה שלב.

 

מה המשמעות מבחינתכם?

המשמעות היא שאם אתם רוצים להוסיף מרפסת לבית הקיים, מומלץ לפנות לרשות המקומית שבתחומיה אתם מתגוררים ולברר את העניין. בעקבות תיקון חוק המרפסות נוטות הרשויות המקומיות להקל היכן שניתן, אם כי ישנם מצבים בהם פשוט לא ניתן היתר וגם לכך עליכם להיות מוכנים. סביר להניח שתידרשו לבקש היתר בנייה, אך אולי תוכלו כבר להתחיל לעבוד ולהגיש את הבקשה תוך כדי עבודה. כאמור, את זה עליכם לברר עם הרשות המקומית.

 

חוק המרפסות הוא חוק שבא להקל על הציבור בישראל לבצע תוספות בנייה בבתים קיימים. החוק לא פוטר מהצורך להגיש בקשה להיתר בניה בכל מקרה, והדברים יכולים להשתנות בין רשות מקומית אחת לאחרת. לפני שאתם עושים כל צעד, כדאי לברר את הדברים עם הגורמים המוסמכים.

השארת תגובה